Koření

 

 

Back Home Next


 Základní druhy koření

Úvod

Doklady  o využití bylin pro jejich léčebné  účinky pocházejí již  z roku 2800 před n. l.

(z dob egyptského lékařství). Až  do 30. let našeho století se většina léků vyráběla výhradně  z přírodních  zdrojů.

Mezi byliny s léčebnými Účinky  patří i většina koření. Rozmach  bylinkářství v Čechách  počal s příchodem Angela z Florencie na dvůr Karla IV.,  který  v Praze otevřel první lékárnu a pro výrobu léků si pěstoval  vlastní byliny  v tzv. "Andělské zahradě".

 

Anýz

Anýz je koření i lék  používaný ve  starověku. Je to jednoletá rostlina pocházející  ze Středomoří a Malé Asie.  Pěstuje se i u nás v teplejších  oblastech . Jako koření se používá plod -  dvounažka zelenošedé,  šedožluté či šedohnědé barvy. Zralý anýz aromaticky voní  a  má kořenitou nasládlou chuť připomínající lékořici.  Anýz patřil vždy k oblíbeným  prostředkům podporu jícím  zažívání. Jeho silice omezuje rozvoj škodlivých  baktérií.

 

Použití  anýzu je mnohostranné.Dává chuť pečivu , sušenkám a  chlebu.  Obvykle se přidává do nálevu při zavařování červené řepy  a červeného  zelí. Je dobrý v jablečném i hruškovém kompotu,  špetka anýzu ochutí žampiony a  pečené ryby. Často bývá  součástí kořenících směsí ( kari ). Vyrábějí se z něj  likéry a je samozřejmě součástí čajů proti nadýmání,  odstraňuje z pokrmů  nepříjemné pachy a aromatizuje je.

 

 

Badyán

Badyán je jedno  z mála koření čínské  kuchyně , které je zde domácí.  Pochází z jižní Číny a Vietnamu a je plodem stále  zeleného  stromu z čeledi magnoliovitých. Dřevnaté měchýřky vytvářejí  souplodí  tvaru nepravidelné osmicípé hvězdy. Osm cípů se  odráží i v jeho čínském jménu. I  když badyán není příbuzný  anýzu ani fenyklu má podobnou vůni a chuť. Je  palčivější  než lékořice a chutná sladce.

 

Číňané s oblibou přidávají  badyán k drůbežím a vepřovým pokrmům. Je také hlavní  přísadou směsí koření,  ideální je k dochucení pečeného  kuřete a hodí se k dušené rybě s mušlemi i do  čirých vývarů.  Zkuste badyán s pórkem a tykví určitě vám bude chutnat. Ochucuje  likéry, ale také žvýkačky i cukrovinky. Doporučuje se jedna  hvězdička do pokrmu  pro čtyři osoby. Ve východní medicíně  se osvědčil při léčbě koliky, revmatismu a  také k dochucení  léků proti kašli.

 

Bazalka

Pochází z jižní Asie,  do Evropy se  dostala až v 16. století. Je to jednoletá rostlina,  kterou lze pěstovat i u nás.  Nejvíce se však pěstuje v Středomoří,  ale i jinde v teplejších oblastech. Jako  koření se používají  čerstvé i sušené listy a výhonky.

 

Dávají se do  polévek  ( zeleninové, rajčatové, rybí ) a do omáček ( rajské ), dále  je výborná  k masům, drůbeži, zvěřině a rybám ( nejčastěji  s rozmarýnem a šalvějí ), k  sýrovým a vaječným pokrmům,  velmi často se s ní dochucují těstoviny. Používá se  rovněž  k nakládání zeleniny, aromatizuje octy a zálivky. Je nedílnou  součástí  pizzy a fazolí. Při tepelné úpravě používáme  častěji sušené a drcené koření.  Jejími cnostmi jsou vlastnosti,  které posilují srdeční a nervovou činnost,  podporuje trávení  a činnost ledvin. Uvítají ji ve svých jídelníčcích nemocní  při  žlučníkových, ledvinových dietách a dále při oněmocnění  srdce a cév.

 

 

Bobkový list

Bobkový list je  skromné kuchyňské  koření, ale pochází z téže rostliny,  z jejíž větévek se pletou oslavné věnce,  totiž z keře  se stále zelenými listy - vavřínu vznešeného (Laurus nobilis).  Ten  byl v řecké mytologii zasvěcen bohu Apollónovi a před  věštbou kněžky žvýkaly  listy - jsou totiž mírně narkotické.  Vavřín byl zasvěcen i řeckému bohu  lékařství - Aeskulapovi.  Totiž čaj z bobkového listu odstraňuje odpadní látky z  těla  a pomáhá při diabetu a revmatismu. Také odpuzuje pilousy a různé  škůdce.  Vavřín vznešený je vysoký keř nebo strom rostoucí  ve Středomoří a v přilehlých  oblastech. Jako koření se  používá list, sušený má mít světlezelenou barvu.  Podporuje  trávení a chuť k jídlu. List se užívá celý, drcený nebo  mletý.

 

Dáváme jej do nakyslých polévek, ale výborný  je spolu s tymiánem a  česnekem v masových vývarech, do smetanových  omáček ( svíčková ), do rajčatových  pokrmů. Užíváme  jej při rožnění špízů, při nakládání okurek, hub, zeleniny,  při  nakládání masa, zvěřiny, ryb, v konzervárenském průmyslu.  Je součástí mnoha  kořených směsí. Bobkového listu nepoužíváme  mnoho a hlavně ho dlouho nevaříme (  hořkne ). Mletý bobkový  list přidáváme do hotového pokrmu.

 

Česnek

Pochází z Orientu a  dnes je rozšířen ve  všech kontinentech. Je to silně aromatická  bylina s podzemní cibulí tvořenou  stroužky. Obsahuje silice,  hormony, vitamíny B, C, minerální látky a látky s  insulinovými  vlastnostmi, má vysoký obsah jódu.

 

Ničí škodlivou střevní  floru, uvolňuje křečové stahy, zvyšuje vylučování žluči,  snižuje krevní tlak a  hladinu krevního cukru. Pro obsah jódu  se užívá v léčbě arteriosklerózy a  vysokého krevního  tlaku. Pro typické pachové a chuťové slastnosti je užíván  při  přípravě velké řady pokrmů ze zeleniny a mas. V kuchyni  se hojně užívá do  polévek, na skopové, kuře, králíka,  do sekané, do bramborových pokrmů. Práškový  česnek používáme  všude tam kam patří česnek čerstvý.

 

Cibule

Znali ji staří Číňané,  Egypťané i  antika. Kromě kuchyňského použití má značné  léčivé účinky. Je to dvouletá  rostlina příbuzná česneku  původem ze střední Asie. Nyní se pěstuje po celém  světě.  Obsahuje bílkoviny, cukry, draslík, fosfor a železo, fluor, vitamíny  B, C  aj. látky, které podporují trávení, uklidňují nervy,  "pročišťují" trávicí  ústrojí, podporují činnost jater,  žlučníku a slinivky. Mají mírný močopudný  účinek a vliv  mají i na činnost srdce a štítné žlázy.

Cibule má  universální užití při přípravě polévek, omáček, jídel  z masa, ryb, zvěřiny,  vaječných pokrmů a k nakládání zeleniny.

 

Estragon

Vytrvalá rostlina  zvaná  pelyněk-kozalec, má svůj původ ve střední a jihozápadní  Asii. Proto je  estragon tak častý v kuchyni Arménů , Turků,  ale je i velmi oblíben ve  francouzské kuchyni, po celém Balkáně,  v Itálii, Španělsku a v Americe. Název  estragonu se odvozuje  od latinského draco-drak, had. Byl ve starověku používán  jako  bylina chránící před nimi. Jako koření se používají jen  lístky, nejlépe  čerstvé, ale i sušené.

 

Velmi aromaticky  voní a pro svou jemnou svéráznou  vůni a ostrou kořennou chuť  se v kuchyni používají jako přísada do omáček,  polévek,  při přípravě salátů, majonéz, marinád, masových i rybích  pokrmů. Dále  při výrobě hořčice a estragonového octa.  V lékařství slouží k výrobě léčiv pro  povzbuzování  žaludečních šťáv. Estragon je vlastně základní koření  ve  francouzské "vysoké kuchyni". Pro své výborné chuťové  ale i dietetické  vlastnosti by zasloužil větší rozšíření  i u nás.

 

Fenykl

Fenykl bylo známé a  velice oblíbené  koření u starých Egypťanů, Číňanů,  Indů, Arabů, Řeků a Římanů. Již tehdy byl  doporučován  jako dobrý léčivý prostředek. Píše se o něm: Fenykl slouží  lidem co  koření, ale také k posílení slabých očí. Byl  požadován i za afrodisiakum a za  téměř všestranný lék.  Fenykl je víceletá rostlina, která se pěstuje na  teplejších  místech Evropy, ale také v asijských zemích, u nás na jižní  Moravě.  Vzrůstem připomíná kopr, vůně je příjemně aromatická,  chuť kořenná a  nasládlá.

 

Používá se především  ve francouzské a italské kuchyni při  přípravě pečeného  masa, polévek a ryb. V malém množství se přidává do jablečných  a hruškových kompotů, dále při konzervaci zeleniny, do chleba  a sladkého pečiva,  při výrobě likérů a bombónů.

 

Hořčice

Kolébkou hořčice  je Středomoří, za její  nejpůvodnější domovinu se však  považuje severoafrické pohoří Atlas. Starořímský  spisovatel  Columella zanechal věrohodné zprávy o pěstování hořčice  v říši římské  a také předpis na výrobu pramáti naší  stolní hořčice. Jako koření se používají  semena hořčice  bílé a hnědé. Hnědá semena hořčice se používají např.  v indické  kuchyni častěji než semeno u nás pěstované hořčice  bílé. Využívá se k výrobě  hořčice, v Anglii se hořčičný  prášek (mletá semena) používá ke kořenění pokrmů.  Je  aromatičtější s ostřejší než hořčice bílá .

 Back to Top

Je  vhodná při nakládání  zeleniny, opražená do salátů, do  omáček, při přípravě ryb, na drůbež a pečeně.  Během  týdne po vysetí na vlhkou vatu můžeme získat skvělé hořčičné  výhonky  hodící se do salátů, sendvičů, k minutkám apod.  s vysokou vitaminovou hodnotou.  V lékařství se používá hořčice  již od pradávna a v dnešní době slouží hořčičné  semeno  k přípravě hořčičné mouky, z níž se připravuje hořčičné  těsto na náplastě  k utišení revmatických bolestí.

 

 

Hřebíček

Jsou to sušená,  nerozvinutá poupata  tropického stromu hřebíčkovce ( Eugenia  caryophyllata ). Poupata se sklízí  uzavřená, dosud zelená  nebo načervenalá, v té době mají nejvíc aromatických  látek.  Pak se suší, třídí. Pěstuje se v tropických oblastech celého  světa,  nejvíce na Zanzibaru. Kvalitní hřebíček má mít  světlehnědou "hlavičku", ostatní  část má být tmavě hnědá.  Špatné zboží je černé.

 

Hřebíček používáme celý  nebo mletý. Z mletého rychle vyprchává silice. Používá  se ke kořenění sladkých  pokrmů ( pečiva, pudinků, kompotů,  zavařenin, likérů ), ale i slaných jídel -  rýže, hovězího  masa, zvěřiny, polévek, omáček, do marinád. Koření se jím  spolu  se skořicí svařené víno, punč, také nakládaná zelenina  a červené zelí.

 

Chilli

al. Kajenský pepř je  plod (malé  papričky) papriky křovité, která pochází z Indie  a Jávy a pěstuje se i v jižní  Americe a jiných tropických  zemích. Kolumbus psal, že chilli papriky na  karibském ostrově  Hispaniola byla ostřejší než pepř a "lidé se bez ní  neobejdou".

Podporuje  trávení a chuť k jídlu. Pro svoji velmi palčivou chuť a  výrazné  aroma se užívá do řady pokrmů hlavně v indické, čínské  a jihoamerické  kuchyni. Velmi dobré je při nakládání okurek.  Užívají se papričky čerstvé i  sušené (drcené i mleté).

 

Používáme  ho velmi opatrně do gulášů, zelných  pokrmů, mexických,  indických a čínských jídel, dršťkové polévky, dušených  směsí  zeleniny, rýžových pokrmů aj.

 Back to Top

Jalovec

Je málo rostlin, které  byly spojeny s  tolika tajemnými pověstmi jako jalovec. Před  jalovcovým keřem se smekal klobouk  a kdo jej záměrně zničil,  přivolal neštěstí. Kdo si zastrčil za klobouk větvičku  jalovce,  byl chráněn před nemocemi. Jalovec je stále zelený jehličnan  dorůstající výšky 1 metru . Bobule jalovčinky obsahují tři  semena a jsou tmavě  modrohnědě zabarveny. Sbírají se na podzim,  mají nasládlou a výrazně  pryskyřičnou chuť a vůni.

 

Jalovčinky  se hlavně používají při kořenění  zvěřiny, drcenými  jalovčinkami se obaluje očištěná zvěřina před úpravou.  Přidávají se i do rybích marinád. Koření se jimi kyselé  zelí, hlavně v Německu,  někdy se přidávají do guláše,  ale i při pečení drůbeže. Jsou součástí různých  směsí  koření, dají se používat spolu s koriandrem k nakládání  masa před uzením.  Jalovčinky dobře působí proti revmatismu,  vodnatelnosti, zlepšují oběh krevní.  Půvabně voní na plotně  starých kamen při vánočních svátcích.

 

Kardamom

Jsou to drobná  vrásčitá  semínka tropického bylinného keře blízce příbuznému zázvoru,  uložená v  úhledných tobolkách. Tobolky se těsně před dozráním  odstřihují nůžkami, protože  z úplně zralých tobolek lehce  vypadávají semena, ty se po té suší na slunci nebo  v sušárnách,  usušená se roztřídí podle barvy a velikosti. Podle způsobu  zpracování se rozeznávají kardamomy bělené a nebělené,  buď celé nebo mleté.  Semena kardamomu mají silnou kafrovitou  vůni a palčivou chuť. Nejkvalitnější je  kardomom indický  a malabarský. Jako koření a léčivo byl kardamom znám již  starým  Řekům a Římanům. U nás je jako samostatné koření  méně známý.

 

Největší  oblibu má v Orientu, kde je  velmi používaným kořením, které se také přidává do  čaje  a kávy. Další jeho použití je do whisky, likérů, kořenících  směsí, v  uzenářství. Přidává se do perníků, sušenek  a dortů, ale také je součástí řady  pokrmů z masa a zeleniny,  mletých mas, omáček , polévek, bramborových jídel,  čočky  a hrachu. Chutné je i kuře aromatizované několika semínky kardamomu.

 

Kari( Curry )

je směs koření  výrazné chuti i  aróma, s barvícími účinky.

 

Skládá  se převážně z : hřebíčku, kmínu,  kardamomu, koriandru,  kurkumy, muškátového květu, nového koření a pepře. Směsí  je mnoho typů od ostrých až po méně ostré. Liší se jak  podílem obsaženého  koření, tak i počtem druhů ( anglický  typ, indický typ, jávský typ, thajský typ  ). Kari znamená  i pokrm - silně kořeněná směs masa nebo zeleniny ( nebo obojí  ).

 

Užívá se typicky v asijské kuchyni - k přípravě  rýže, dušených mas,  drůbeže, do majonéz, polévek a omáček.

 

Kmín

Ve středověku se kmín  považoval, díky své  aromatické vůni, za rostlinu nepříjemnou  duchům, a tím chránil lidi i zvířata  před kouzly a čarami.  Kmín kořenný celý je naše dvouletá rostlina. Vyskytuje se  planě i na lukách a ve velkém se u nás pěstuje jako základní  koření. Jako koření  se používají plody, někdy i čerstvé  lístky. Je to koření chleba a slaného  pečiva, brambor, bramborových,  zelných, cibulových polévek, dušených mas, hodí  se do zelí,  při pečení masa, ryb, hus, kachen, do uzenin, k houbám apod.  Častý  je jako součást směsí koření.

 

Kmín římský  celý (kumin) jsou plody  jednotleté rostliny příbuzné kmínu  kořennému, nazývané kmín římský neboli  šabrej. Má pronikavě  odlišnou vůni, je ostřejší a nahořklý. Pěstuje se hlavně  v  severní Africe, jižní Itálii, v Jižní Americe a Indonézii.  Je součástí karí a  arabských směsí koření. Patří do  asijských, arabských pokrmů , také do americké  kuchyně.  Používá se ve směsi s koriandrem, kurkumou a kardamonem pří  přípravě  pokrmů z masa a zeleniny, při kořenění sýrů,  do omáčky tahina ze sezamové pasty,  do kuskusu, do chilli con  carne, do uzenin a mletých mas.

 

Kmín černý  (černucha)  jsou semena jednotleté rostliny černucha se tvarem semena připomínají  osivo cibule. Je to koření arabských zemí, Indie, Středního  východu. Pochází ze  západní Asie a východního Středomoří.  Používá se do chleba, pečiva, do luštěnin  ve směsi s koriandrem,  kuminem , pískavicí, do mletých mas, do pokrmů ze  zeleniny  a masa, při grilování, do jogurtu s okurkami, na jehněčí.  Je součástí  bengálských směsí koření. Semeno se používá  celé nebo mleté.

 

Koriandr

O koriandru se psalo    ve Starém zákoně. Řekové a Římané znali koriandr nejen jako  koření, ale také  jako přísadu do různých léků a kořeněných  vín. Ve středověké bylinářské lékárně  se koriandru používalo  jako vnitřního a vnějšího léku proti různým nemocem,  považovali  jej za afrodisiakum. Zmínky jsou i o používání k přípravě  chutného  uzeného masa. Semena koriandru obalená cukrem byl  jeden druh známého  starodávného "cukrového semínka", které  se užívalo proti bolestem břicha. Jako  koření se v mírné  dávce užívají čestvé listy v gruzínské a latinsko-americké  kuchyni, pro svůj specifický a aromatický pach. Hlavně se  ale koření suchými  plody - celými nebo mletými. Tvoří součást  směsí karí.

 

Používá se jich  hojně v kuchyni indické,  anglické a německé. Dále při nakládání hub, červené  řepy,  zelí, do směsí koření, do pečiva, při uzení masa a výrobě  uzenin, do  omáček, při dušení masa, do likérů, při výrobě  cukrovinek. Semínka se také  kandují a pak žvýkají pro odstranění  pachu z úst.

 Back to Top

Kurkuma

tzv. indický šafrán  či žlutý  zázvor.

Pochází z Indočíny. Do Evropy se zřejmě  dostala s arabskými výboji.  Získává se z kořene kurkumy  domácí. Koření je výrazně aromatické s výrazně  žlutou  barvou a kořennou chutí. Povzbuzuje chuť k jídlu. Je to zdraví  prospívající náhražka šafránu.

 

Užívá se jako  koření i jako potravinářské  barvivo - barví máslo, rýži,  sýry, marinády, oleje, omáčky i masitá jídla a  ryby. Silice  prodlužují trvanlivost potravin, pomáhají při ledvinových  a  žlučníkových obtížích.

 

Muškátový ořech a květ

Původem  je muškátový  ořech z Moluk a dalších ostrovů Indonézie.  Starověk jej neznal. "Oříšek" je  vlastně semeno stále zeleného  tropického stromu muškátovníku, zvaného macizeň  pravá (  Mysristica fragrans ), ze kterého pochází i druhé koření -  muškátový  květ, což je vlastně červenožlutý obal semene  - míšek. Složky tvoří u obou asi  30% oleje, 30% škrobu,  a 7 - 16% silice. Muškátový ořech má i halucinogenní  účinky,  které se v kuchyňských dávkách ( špetka - lžička na 4 porce  ) vůbec  neprojevují. Vysoké dávky muškátového ořechu jsou  toxické. Muškátový ořech i  květ se po sklizni suší a semeno  se zbavuje "květu" a tenké skořápky. Někdy se  oříšky máčejí  ve vápenném mléce. Muškátový ořech má být vejčitý až  kulovitý,  velký alespoň 2 cm , aromatický, bez větších dutin.  Má nahnědlou, šedavou barvu,  vápněný je bělavý. Má specifickou  vůni a je užíván do masitých pokrmů, směsí  koření, charakteristicky  se jím koření špenát, dále do polévek, omáček, na  telecí  maso, kuřecí pokrmy, do zeleninových polévek ( květákových  ), na ryby, do  uzenin aj. Dlouhé muškátové ořechy má macizeň  stříbrná, je méně  aromatická.

 

Muškátový květ  má být zlatavě žlutý až nahnědlý. Příjemně  kořenně  voní, chutná aromaticky ostře, ale jemněji než muškátový  ořech. Přidává  se v malém množství do vánoček, kynutých  těst, pečiva, do tvarohových nádivek,  do likérů, do perníku,  do polévek, ragů a směsí koření.

 

Majoránka

Je jednoletá bylina  původem ze  severní Afriky a přední Asie, dnes rozšířená  po celém světě. Jako koření se  užívají čerstvé i sušené  drcené listy a poupata.

Obsahuje silici, hořčiny,  třísloviny  a další látky, které podporují trávení a tvorbu žluči i  žaludečních  šťáv, posilují nervy a žaludek, pomáhají  léčit křeče, bolesti hlavy, jsou účinné  při nadýmání,  průjmech a střevních kolikách. Pomáhají proti kornatění  tepen.

 

Má všestranné použití - do většiny polévek,  omáček, všech druhů  masa, k drůbeži i zvěřině a rybám,  do bramborových, zeleninových a luštěninových  pokrmů, do  jídel vaječných i sýrových.

 

 

Nové koření

Nové koření  - tzv. anglické koření  či jamajský pepř.

Pochází z  Karibských ostrovů hlavně z Jamajky, kde se  získává z plodů  stromu pimentovník lékařský.

Jeho příjemná chuť i vůně  je  způsobena hlavně silicí, která podporuje zažívání.  Bobulky se sklízejí nedozrálé  a na vrcholku mají zbytek kalichu,  jsou aromatické a palčivé. Obsahuje látky  podporující chuť  k jídlu a vylučování žaludečních šťáv.

 

Hlavní  užití má  při přípravě polévek, omáček, marinád. Dochucuje  jídla z ryb, zvěřiny, klobásy a  nakládané okurky a houby.  Dříve se hojně používalo do vánočního pečiva.

Oregano

Roste hojně kolem Středozemního  moře,  proto ji využívají Italové, Francouzi, Řekové, Španělé  a Turci. U nás roste  planě, ale nemá tak silné aroma. Oregano  neboli Dobromysl měla kdysi u nás  kouzelné určení. Patřila  totiž mezi "svatojánské kvítí", trhané na svátek sv.  Jana,  které mělo chránit po celý rok lidi i domácí zvířata před  nemocemi.

 

Obsahuje silici, hořčiny a třísloviny, které  napomáhají trávení,  podporují chuť k jídlu, zvyšují vylučování  žluči a mají protikřečové,  protiprůjmové a protizánětlivé  účinky. Ovlivňuje celkově psychiku ( "dobrou  mysl" ) , pomáhá  při neurózách a kašli.<>Oregano používáme na ryby,  telecí, jehněčí, skopové i hovězí, ale i vepřové maso.  Dává se na pizzu, do  rajčatových, zeleninových a bramborových  pokrmů.

 

 

Paprika

další pojmenování  - červená paprika,  pálivá paprika, sladká paprika.

Koření  výrazné palčivé či nasládlé chuti z  plodů ( červené  bobule) jednoleté rostliny. Pochází ze Střední Ameriky a dnes  se  pěstuje v celém mírném pásmu.

 

Jako koření slouží  rozemleté suché plody na  jemný prášek a podle druhu se dělí  na sladkou či pálivou červenou  papriku.

 

Obsahuje bílkoviny,  cukry, kapsicin, silici, vitaminy C, A, B a  další látky podporující  chuť k jídlu. Pálivé druhy mírně dráždí pohlaví a močové  ústrojí, všechny druhy zlepšují fyzickou a duševní svěžest.

Paprika  se užívá  do většiny zeleninových a masových jídel, salátů,  polévek, omáček, uzenin, ryb a  drůbeže i do mléčných výrobků.

 

Pepř

Pepř je koření s ostrou  chutí a vůní z  plodů tropického keře pepřovník černý.  Má základní druhy - černý a bílý (a méně  známý je pepř  hnědý, šedý a zelený). Pochází z Indie a pěstuje se v tropických  oblastech Asie.

 

Používá se celý i mletý na prášek  nebo tlučený. Obsahuje  pryskyřici, silici, alkaloid piperin,  fytoncidní a další látky, které působí  dráždivě na sliznice  a podporují trávení, kladně ovlivňuje metabolismus, má  mírné  močopudné účinky a stimuluje činnost srdce a pohlavních  orgánů.

 

Černý  pepř se užívá k přípravě jídel z masa a ryb, do pokrmů  vaječných, zeleninových, houbových i do polévek, salátů  a omáček. Bílý pepř je  jemnější a užití má hlavně  v polévkách a salátech a všude, kde se kombinuje maso  s těstem.

 

Petržel

alias apich zahradní  či petruška je  kořenová i naťová zelenina (petržel zahradní  - dvouletá bylina). Jako  aromatickou bylinu, vlastně jako naťovou  zeleninu, ji rozšířil v Evropě hlavně  Karel Veliký v 8.  století, ale už ve 3. století je uvedena petržel jako koření  v  římské kuchařské rukověti. Dnes je rozšířená po celém  světě. Užívá se kořen,  listy i semena a to čerstvá, sušená  i zmražená.

Obsahuje vitaminy A, B1, B2,  C, E, karoten, železo,  hořčík, silici, apinol aj. látky povzbuzující chuť,  trávení,  a vylučování moči. Pomáhají při močových kamenech, zánětech  prostaty a  menstruačních potížích. Má afrodiziakální účinky.

 

Petržel  je základní  zelené koření. Lze ji přidat téměř do všech  pokrmů, polévek, smetanových a  houbových omáček, sekaných  mas, nádivek, dušených a pečených mas a salátů. Na  osobu  užíváme v jídle lžičku sušené petržele.

 

Rozmarýn

Jinak tzv. "svatební  rostlina"  rozmarýna lékařská je stále zelený polokeř, ze  které se jako koření používají  čerstvé i sušené nejmladší  a nejvýraznější listy. Pochází ze Středomoří, dnes se  pěstuje  v severní Africe, Asii, Evropě, USA a Mexiku.

Obsahuje silici,  glykosidy, fytoncidy, hořčiny, třísloviny aj. látky pomáhající  při nechutenství,  poruchách trávení a střevních kolikách.  Stimuluje vylučování trávicích šťáv a  činnost jater.  Působí močopudně a protirevmaticky, omezuje růst bakterií,  podporuje krevní oběh a čistí žaludek.

 

Použití má  při přípravě masových  jídel, k rybám a zvěřině, do polévek,  omáček, salátů, majonéz, pokrmů z vajec a  hub, k nakládání  zeleniny, aromatizaci octů, zálivek a marinád.

Back to Top

 

Saturejka

Je  silně aromatická bylina - původem  ze Středomoří a Malé  Asie. Dnes se Saturejka zahradní pěstuje v celé Evropě, v  jihovýchodní  Asii a Severní Americe. Jako koření se užívá čerstvá i sušená  nať  sklízená v době květu. Obsahuje třísloviny a silici  s antiseptickými účinky -  užívá se při konzervování zeleniny  a mas. Povzbuzuje chuť k jídlu, upravuje  nadýmání - zabraňuje  tvorbě plynů, má protiprůjmové účinky. Posiluje činnost  žaludku, působí protizánětlivě a je dobrým prostředkem  proti  hlístům.

 

Čerstvá se přidává do salátů, polévek,  k nakládání zeleniny a  hub, do vaječných, sýrových a luštěninových  pokrmů. Sušená je vhodná do polévek,  k rybám, při pečení  drůbeže, k masům telecímu, mletému, zvěřině i houbovým  jídlům.

 

Skořice

Pochází z Číny a  Indie, pěstuje se v  celém asijském tropickém pásmu. Získává  se z kůry stále zelených stromů  skořicovníků. Patří mezi  nejstarší koření a bylo popisováno v čínském herbáři z  r. 2700 př. n.l.. Zmínky o ní nacházíme jak v bibli, tak  i v písemnostech  starého Egypta.

Látky v ní obsažené  podporují chuť k jídlu, zlepšují trávení  a působí proti  nadýmání.

 

Celou skořici užíváme při zavařování,  do  pudinků, kompotů, punčů, svařeného vína, vánočního  čaje a také v parfumerii.  Tradiční užití má v sladké kuchyni  - do pečiva a cukrářských výrobků. V asijské  kuchyni se  užívá i při přípravě jídel z drůbeže a mas skopových  i vepřových.  Velmi chutná je ve špenátu a červeném zelí.

 

Šalvěj

al. babské ucho je  polokeř ,,šalvěj  lékařská" původem ze Středomoří. Roste  planě a pěstuje se v Evropě a jižní Asii  i Severní Americe.

Užívají  se čerstvé i sušené listy a vrcholky natě s  poupaty. Obsahuje  hořčiny, třísloviny, silici, hormony aj. látky, které mají  antiseptické účinky, omezují pocení, ničí bakterie, podporují  trávení a zlepšuje  činnost jater a žlučníku.

 

Používá  se k přípravě polévek, všech druhů mas,  ryb, zvěřiny,  drůbeže, vnitřností, dává se do nádivek, paštik, marinád,  dušené  zeleniny, omáček, salátů, majonéz, do jídel vaječných  i sýrových a ochucuje ocet  a víno.

 

 

Tymián

al. dymián, římská  mateřídouška, vlašská  mateřídouška pochází z rostliny  tymián obecný - stále zeleného keře. Jako koření  se užívají  mladé výhonky a listy. Tymián měl už dávno svou funkci jako  koření,  jako lék i jako aromatická rostlina, která měla  mít posilující účinek pro  zápasící Římany. Je jedno  z důležitých, hodně rozšířených koření, pěstuje se  hlavně  ve Španělsku, Albánii, Itálii, Francii, Řecku.

Pochází  ze středozemí  dnes roste planě v Evropě, Africe a USA. Obsahuje  silici, třísloviny, hořčiny a  látky a látky s desinfekčními  účinky, proti střevním parazitům, podporuje  trávení, omezuje  nadýmání, mírní kašel a pomáhá při zánětech  žlučníku.

 

Přidává  se do polévek, omáček, všech druhů masa, do paštik,  salátů  z brambor a rajčat, do rýže, těstovin, vaječných a sýrových  jídel, do  luštěnin, výborný je na pizzu a k nakládání  zeleniny a hub. Aromatizuje ocet,  marinády a salátové zálivky.

 

 

Zázvor

je koření získané  z oddenků rostliny  zázvor lékařský. Podle způsobu zpracování  se dělí na zázvor bílý a zázvor černý  (je palčivější  a aromatičtější). Pochází z jižní Ameriky, pěstuje se v  Číně,  Indii, Austrálii, Africe, na Jamajce a Barbarosu. Obsahuje  silici, pryskyřice,  gingerol, éterický olej aj. látky podporující  trávení a změkčující  maso.

 

Používá se v cukrářských  výrobcích (zavařeninách, sušenkách,  perníku, piškotech)  , při přípravě kompotů, přidává se do masových omáček,  výborný je ke grilování a k dušení masa i zeleniny. Užívá  se i k vaření piva k  přípravě likérů, čajů i limonád.

Back to Top


 

Směsy koření

 

 

Adamova žebra - červenožlutá jemně mletá směs na pečená žebírka. Marinádu lze připravit s olejem, protlakem, ale i čerstvými prolisovanými rajčaty. Při pečení maso zbytkem marinády potírat. Medově ostrá směs.

 

 

Adžika původem gruzínská směs. Na dušená i pečená masa, na grilování kuřat i ryb, do masových náplní. Aromatická, neostrá směs.  

   

Amazonské koření na pečení a grilování. Směs s palčivou, ostrou kořennou chutí.  

     

Americká steaková směs je aromatická a středně ostrá směs na steak, grilovaná a pečená masa, do masových omáček. Je to jedna z našich nejžádanějších kořenících směsí.  

     

Americké koření s rumovým aroma je univerzální směs na pečení a grilování. Důležité pro zachování aroma je použití až těsně před koncem úpravy pokrmu.  

   

Arabské koření je ostrá směs na přípravu arabských pokrmů, na pečení a grilování všech druhů masa, k přípravě luštěnin, zeleninových směsí i do guláše.  

   

Asado původem argentinské koření, je směs používaná na ryby, ale u nás si našla oblibu při přípravě jiných druhů masa, dokonce i při grilování, přípravě omáček a salátů.Vynikající chuť dodá českému rizotu.

 

Bahára - hnědá jemně mletá arabská směs na zvěřinu a jehněčí. Časté je použití do zeleninových jídel, kam se přidává podle chuti. Palčivě ostrá aromatická směs.

     

Barbecue je americká směs na steak připravovaný zejména na grilu nebo na dřevěném uhlí. Dodá vynikající chuť a barvu také bílému masu. Je pikantně ostrá.

  

Bramborák - šedozelená jemně drcená směs s viditelnou strukturou obsahuje 65 % soli, proto se již nedosoluje. Těsto můžete mít připravené již před pečením, protože přípravek omezuje tmavnutí hmoty. Slaně česneková výrazně aromatická směs

 

Bratwurst je oblíbenou německou specialitou stejně jako směs koření k jeho přípravě. Je to aromatická, jemná, středně ostrá směs, kterou použijete do masového základu při přípravě klobás.

    

Brazilská kořenící sůl je hrubá, silně aromatická a středně ostrá směs na steak a grilování všech druhů masa. Lze ji použít jak při nakládání masa, tak na závěr přípravy pokrmu.  

      

Burritos - směs koření do masové náplně balených kukuřičných tortil. Obdobně jako v předcházejícím případě je upravena výsledná konzistence nebo lze masovou směs upravit zahuštěním kukuřičnou moukou.

 

Bylinkové máslo je směs, kterou použijete při přípravě bylinkového másla podávaného k minutkám i vařeným masům, dále do bylinných polévek i omáček, k ochucení majonézy. Směs je vhodná i na zeleninové saláty.

 

Bylinkové máslo Delikates je směs, kterou použijete při přípravě bylinkového másla podávaného k minutkám i vařeným masům, dále do bylinných polévek i omáček, k ochucení majonézy. Směs je zcela univerzálně pro přípravu všech diet.

   

Bylinné koření na steak je neostrá, jemná aromatická bylinná směs. Je vhodná i na dochucení omáček, těstovinových a vaječných pokrmů, na sendviče. Univerzálně také pro přípravu všech druhů diet.

   

Čínské koření je nasládlá, mírně palčivá směs na přípravu klasické české „číny" z různých druhů masa, na grilování i pečení i do studené kuchyně. Je to ostrá směs na minutky, kuře, na králíka i do guláše. Doporučujeme maso předem naložit.

 

Čubrica je směs známá především z balkánské kuchyně. Používá se do mletých mas určených k rožnění, na zapékané směsi zeleniny a masa.  

    

Ďábelské koření je ostře palčivá směs, která najde uplatnění při přípravě všech pokrmů, jež mají být opravdu ďábelské.  

    

Enchiladas - směs koření do masové náplně zapékaných kukuřičných tortil. Tortila s náplní se podusí v omáčce a nechá zapéct. 

  

Fajitas - směs koření do masové náplně pšeničných tortil. Směs neobsahuje "cumin", pikantnost naopak dodává bílý pepř. 

   

Guacamole - směs koření na ochucení avokádového pyré - oblíbené studené omáčky (salsy) k pokrmům. Obsahuje výrazné množství soli a je nakyslá.

Garam másala je známá nahořklá, pikantně aromatická indická směs, kterou se doporučuje přidávat až téměř před koncem grilování, rožnění nebo pečení masa. Lze ji použít i do luštěnin a rýže.

     

Grilovací koření je připraveno jako velmi jednoduchá, ale ostrá univerzální směs na grilování.

   

    

Grilovací koření se šalvějí je připraveno obdobně jako běžné grilovací koření, ale je obohaceno šalvějí. Je to novinka roku 2002 vyvolaná požadavky zákazníků.  

   

Gulášové koření je ostřejší směs na přípravu klasického guláše, ale i do polévek a omáček smetanového typu.

   

Gulášové koření neostré je určeno také na přípravu klasického guláše, ale neobsahuje pálivé složky a lze ho použít i pro dětské pokrmy.  

    

Gurmeko Aromat hrubý a jemný - žlutá hrubá a jemná směs jsou univerzální dochucovací přípravky pro masové i zeleninové pokrmy, polévky i omáčky. Slaná aromatická směs.

     

Gyros směs můžete použít při grilování, přípravě masa na otevřeném ohni, ale také na steak z vepřového i drůbežího masa. Dodává masu nejen výraznou a typickou chuť, ale i lákavou barvu. Je to jedna z našich nejprodávanějších směsí.

  

Hřibové koření je směs připravená z pravých hřibovitých hub. Má výrazné aroma. Důležité je ale použití před závěrem přípravy pokrmu, dlouhou tepelnou úpravou se aroma ztrácí. Směs použijete k přípravě polévek, omáček i studené kuchyně.

    

Chilli con carne je směs určená na přípravu mexické speciality, dušeného masa s fazolemi nebo rýží.

   

      

Chilli powder - na rozdíl od standardního mletého chilli se jedná o ostrou a typickou mexickou směs na zvýšení pikantnosti mexických pokrmů.

    

Chimichuri je vynikající směs na bázi sušeného kečupu určená k ochucení minutek (musí se nechat ve směsi s olejem odležet). Ochucuje také zeleninové saláty, pomazánky, vaječné pokrmy. Směs je argentinského původu.

    

Chop Suey je hořkosladká směs na přípravu stejnojmenné čínské speciality. Pikantně ochucuje ale také jarní zeleninové směsi.  

   

Italská bylinná směs je středně hrubá směs zeleného koření a bylinek určen k ochucení masových směsí podávaných ke špagetám, setkáváme se s použitím na pizzu, v zeleninových salátech, ale i při úpravě masa na otevřeném ohni.

 

Jizerská směs tato originální receptura z Jizerek je určena na přípravu marinády pro masa jemně krájená a posléze upravovaná na pánvi. Je to ideální prostředek pro přípravu dětského menu. Neslaná, hořkosladká směs.

 

Jogurtová marináda - marinádu na  tence krájené maso připravíte smícháním s bílým jogurtem, případně zakysanou smetanou. V marinádě maso několikrát před tepelnou úpravou promíchejte. Středně ostrá zázvorově aromatická směs.

   

Kajunské koření je ostrá a vysoce aromatická směs amerického typu koření určená především na grilování nebo pečení masa.

    

Karí je původem indická, ale dnes již zcela mezinárodně známá a používaná směs koření. Nachází uplatnění při přípravě minutek, polévek, omáček, luštěnin, rýže, drůbeže i ryb. My nabízíme Karí Madras, Colombo, Delikates a Thajský typ

 

Karibské koření je ostrá kořenná směs se sezamovým semínkem určená na pečení, grilování i přípravu steaku. Chuť, barva i vůně se umocní naložením a odležením ve směsi s rostlinným olejem. 

 Kohoutí sůl použijete pohotově na grilování i pečení kuřat. Vyplatí se věnovat čas a směs do masa pečlivě vetřít, i do vnitřní části. I bílé maso tak dostane pikantní chuť.

            

 

Koření do játrových knedlíčků a paštik má mnohem širší použití, než jaké říká jeho název. Ochucuje, a to velmi pikantně a ostře, také dušená játra, ledvinky, ragú, skopové i jehněčí maso a setkáváme se i s použitím při přípravě guláše z koniny.

  

 Koření do mletých mas je určeno k nejrozmanitějším úpravám mletého masa. Použít se dá také do masových a zeleninových náplní (plněné papriky) a také do masových či játrových polévkových zavářek

.  

 Koření do perníku obsahuje s výjimkou kypřícího prášku veškerá koření potřebná k přípravě klasického domácího perníku. Uplatnění najde při přípravě svátečního a vánočního pečiva.  

    

 Koření na drůbež je název, který dobře nevystihuje použití, protože tuto středně ostrou směs můžete použít opravdu kuřetem počínaje, ale pernatou konče. Má vynikající aroma.

     

 Koření na hranolky je ochutí i osolí. Často mdlá chuť je tak nahrazena pikantní, ostřejší reakcí chuťových buněk a přitom stačí na jeden kilogram jedna malá čajová lžička směsi.

    

 Koření na kotlety je směs s úzkým použitím, ale stále stoupá v oblibě. Dodává masu velmi pěknou barvu a po pečlivém vetření a krátkém odležení pikantní chuť.

     

 Koření na pomazánky je určeno do všech druhů a typů slaných sýrových a tvarohových pomazánek, najde tedy uplatnění ve variacích studené kuchyně.

    

Koření na ryby celé bylo prapůvodně připraveno pro "rybu na modro", ale svojí skladbou nachází uplatnění mnohem širší - až po nakládání svíčkové nebo zvěřiny.

 

   

 Koření na ryby červené rozmícháte s olejem a pečlivě vetřete. Směs si i po tepelné úpravě zachová červenou barvu a pikantní chuť. Použít můžete při přípravě jak sladkovodních, tak i mořských ryb, a to před grilováním, úpravou na jehle nebo na otevřeném ohni.

 

Koření na ryby hnědé použijete při přípravě omáček i polévek. Zajímavé je, že uplatnění si našlo i jako téměř univerzální dietní koření.

   

 Koření na ryby zelené je jedna z našich vynikajících rybích specialit. Je to jemná, téměř neostrá směs určená nejen na pečení, smažení a grilování, ale i na rybí saláty, do aspiků a do nejrozmanitějších studených předkrmů.

 

 Koření na špagety k ochucení omáček a masových směsí podávaných spolu se špagetami i jinými těstovinami. Je to sice koření italské kuchyně, ale nic nebrání jeho použití do omáčky nebo polévky a přirozeně i do klasického leča.

 

 Koření patera vůní  je ostřejší a velmi dobře známá čínská směs určená na přípravu východoasijských specialit. Směs je používána na různé typy masa, ale velmi slibné aroma a chuť dodává i hovězímu masu.

 

 Kovbojské koření je směs koření určená především pro přípravu steaku na otevřeném ohni nebo zahradním grilu. Je to silně pálivá, ale pikantní směs s vůní udírny. Jeden z našich zákazníků s ní připravuje opravdu vynikající kotlíkový guláš.

 

Křemílek - krémově bílá práškovitá směs se vetřete do změklého másla, majonézy, hustšího jogurtu, šlehačky. Použijete na ozdobu nebo jako přílohu. V případě použití v teplé kuchyni je nezbytné směs rozmíchat nejprve ve studené vodě nebo mléku.

 

 Kuře Apolo je mírně pálivá směs se zeleným kořením na pečení i grilování drůbeže.

  

  

 

Kuře Bono je středně ostrá pikantní směs na pečení i grilování drůbeže.  

  

  

 Kuře Nero červená, po chilli ostrá směs na pečení i grilování drůbeže.  

     

Kuře Orientální tato žlutá varianta je orientálně pálivá a ideální příprava je nechat kuře ve směsi s olejem odležet. Nevylučuje se použití ani na jiná masa nebo při přípravě dušené zeleniny a zeleninových polévek.

 

Mexické koření je ostrá pikantní směs na přípravu všech druhů masa a luštěnin.

  

  

 Nasi Goreng je indonéský pokrm. Stejnojmenná směs je určena k ochucení pokrmu připraveného z rýže, kuřecího masa a zeleniny, kterému u nás říkáme jednoduše rizoto. Má mírně ostrou chuť a rýži barví do zlatožlutá.

 

 Paella je španělský národní pokrm. Stejnojmenná směs je určena na rýži připravovanou s nejrůznějšími druhy masa. Použít tuto pikantní směs můžete i na zapékané těstoviny.

     

Pašerácké koření je vynikající směsí divoce rostoucího koření se sezamem a kurkumou. Kurkuma dodá masu barvu, sezam nedovolí masu vysychat a divoké koření mu dodává jemnou, neopakovatelnou chuť. 

 

 

Pizza směs se díky svému složení dá použít nejen pro ochucení pizzy, ale její „italské“ aroma umožňuje použití při přípravě těstovinových salátů nebo jejich náplní. Je to směs velmi vyvážená, ale aromatická a dávkuje se po lžičkách.

 

 Polévková zelenina je směs, která nepotřebuje žádný komentář.

  

  

 

Provensálské koření (Herbes de Provence) je dnes už klasická směs určená především do salátů, na drůbež a do bylinných omáček a octů.

   

Ras al-Hánút - směs na maso, především zvěřinu a jehněčí. Před tepelnou úpravou se směs do masa velice pečlivě vetře. Při úpravě rýžových pokrmů se přidává podle chuti do uvařené rýže nebo se také spolu s rýží upraží a dále upravuje dušením.

 

 Roštěnkové koření je určeno k okořenění dušených hovězích plátků.

   

 

Salátová zálivka je chutí sladkokyselá směs určená tak, jak říká její název.

   

  

 Sambal znáte jako výrazně ostrou omáčku podávanou jako příloha k minutkám. U nás tak říkáme směsi, kterou můžete tuto omáčku napodobit nebo s ní připravit velmi pikantní a silně pálivé pokrmy ať už východoasijské kuchyni nebo naší, české.

 

Směs divokého koření je určena především na přípravu pečených mas typu svíčkové pečeně. Obsahuje divoké koření, a tak je její použití možné i na králíka, zvěřinu nebo pernatou. Je to velmi bohatá a pikantní směs. Skladujte v suchu.

 

Staročeské koření - světle hnědá jemně mletá směs známého pražského kořenářství U Salvátora. Byla tradičně připravována k pečení nebo dušení masa. Ochucuje husté zeleninové polévky a omáčky. Použije se v množství podle chuti.

 

 Back to Top

Svatý Hubert - koření na zvěřinu celé je připraveno na nejrůznější varianty úpravy zvěřiny, například při jejím nakládání. Hodí se k pernaté, divočákovi, srnčímu i daňčímu masu.

 

    

Svatý Hubert - koření na zvěřinu mleté je připraveno na nejrůznější varianty úpravy zvěřiny. Směs lze použít při nakládání, ale i na přípravu steaků a minutek, na pečení i dušení.

    

Tacos - směs koření do masové náplně malých tortil. Směs je připravena tak, aby zajistila konzistenci a spojení masové a zeleninové náplně. Podává se s různými omáčkami (salsami) především jako příloha.

    

Trampské koření - univerzální kořenící prostředek na rychlou úpravu pečeného i grilovaného kuřete, vepřového masa, masa na jehle, jemně krájeného masa do slaných omelet či arabského chleba. Dochutí i uzeniny upravované na grilu nebo otevřeném ohni.

 

Varianta je velmi pikantní, dekorativní a barevná směs na přípravu všech typů grilovaných mas. Její barevný a pro oči přitažlivý efekt vyniká především po tepelné úpravě. Časté je i její použití jako dekorativní obalovací směsi.

 

Vegetka je směs, která si našla velmi široké uplatnění v české kuchyni. Směs je jemná, výrazně žlutá a pikantní. Je to koření masových jídel, polévek, omáček, těstovin, rýže, vajec...

Virginia je zrnitá a barevná dekorativní směs určená na grilování nebo pečení všech druhů masa. Má velmi vyváženou pikantní chuť a po tepelné úpravě i zajímavou barvu.

    

Wu - fen čínská specialita určená na přípravu východoasijských pokrmů. Můžete ji použít při přípravě masa, zeleniny, těstovin i rýže.

    

Yorkshirská omáčka - cihlově červená jemně mletá směs s viditelnou strukturou se smíchá s bílým jogurtem nebo zakysanou smetanou a podává jako příloha. Další použití je na přípravu zálivky na letní saláty. Sladce slaná směs.

 

 

Zabijačkové koření je připraveno do jitrnic, prejtu, jelítek, zabijačkové polévky. Nic ale nebrání použití pod dušená masa nebo do karbanátků.

   

Zaziky to je v Řecku salát ze strouhaných okurek s jogurtem a olivovým olejem. Naše stejnojmenná směs ochutí nejen takovýto salát, ale i desítky jeho variant.

 

Back to Top

Dochucovadla

dotvářejí chuť jídla, jsou jeho doplńkem, nebo poslední tečkou. Mezi nejčastěji používané patří různé druhy masoxů, bujonů, kečupů, sojovek, worčestrů, octů a hořčic  všeho druhů..........

Sójová omáčka vznikla zhruba před 2500 lety. Omáčka se začala vyrábět fermentací z pšenice a lisováním sójových bobů. Omáčka měla příjemnou vůni a chuť a vůni a chuť jídla doplňovala a zvýrazňovala.

Dnes je sójová omáčka v běžné kuchyni používána jako zvýrazňovač chuti nebo dochucující přísada. Omáčku můžeme použít do všech jídel kromě sladké kuchyně. Výborná je na marinování a minutky. Známe a používáme nejčastěji čínskou, indoneskou a japonskou.

 

Worčestrová omáčka se nejvíce používá na marinování a dochucování hlavně hovězího masa a jehněčího. Je tedy neodělitelně spjatá s anglickou kuchyní. 

Bloody Mary

vodka 4 cl
rajčatová šťáva 6 cl
citrónová šťáva 1 lžička
worčestrová omáčka
tabasco
sůl
pepř čerstvě mletý

postup:
Do šejkru dáme několik kostek ledu, přidáme odměřené suroviny a důkladně protřepeme.

 

Nejčastěji požívané hořčice:

Plnotučná hořčice

Tento druh hořčice se vyznačuje nejen okrovou barvou, ale také jemnou kořenitou vůní. U nás je jednoznačně nejpoužívanější.

Kremžská hořčice

Pro světle hnědou variantu hořčice s kořením je typická pikantnější chuť. Hořčičná semínka jsou hruběji rozdrcena a na jazyku znatelnější. Nejednoho odradí přítomnost křenu, který dokáže pěkně "protáhnout" nos.

Americká hořčice

Vyrábí se z bílých hořčičných semen, cukru a octa. Na závěr je obarvena kurkumou.

Bordeauxská hořčice

Černá neoloupaná semínka jsou hlavní součástí této hořčice. Dále je k nim přimícháno nekvašené víno a estragon. Tato hořčice je tmavá a velmi aromatická.

Dijonská hořčice

Také do této celosvětově známé hořčice se používají černá mletá zrnka, tentokrát ale loupaná. K nim se přidává víno, sůl a koření. Je světle žlutá a dle použitého koření může být jemná, nebo naopak ostrá.

Anglická hořčice

Kromě bílých semínek se do ní pro barvu přidává kurkuma a nastavuje se moukou.

 

kečup

Kečup se nepoužívá jen samotný, ale často se stává součástí nejrůznějších omáček v teplé i studené kuchyni, zálivek na saláty - tam se fantazii skutečně meze nekladou.

Ale nenechte se mýlit, kečup nemá rodný list nadepsaný ve Spojených státech, i když mu tu zadělali na slávu. Slovo kečup prý vzniklo z čínského ke-tsiap a to byla nakládaná rybí omáčka, používaná jako přísada k jídlům. Z Asie se dostala v sedmnáctém století do Ameriky a Velké Británie a zpočátku se v obou zemích rozvíjela naprosto samostatným životem. Zatímco britská alternativa obsahovala houby, nebo dokonce vlašské ořechy, za velkou louží se proslavil například recept obsahující ančovičky, šalotku, ocet, bílé víno, sladké koření a citrónovou kůru. Vyráběly se však i ovocné, zeleninové, fazolové a další Catscupy, Catchupy či Katsupy.

Rajská jablka se stala součástí amerických omáček pak už převážně nazývaných Ketchup nejspíš na počátku devatenáctého století a ty se za pár let prodávaly ve skleničkách či lahvičkách ve všech amerických státech.  

Nesmrtelnou slávu červeného kečupu pak v sedmdesátých letech 19. století odstartoval H. J. Heinz, který ho zařadil do výroby svých nakládaných produktů a představil na veletrhu ve Filadelfii. Od té doby svůj recept nezměnil a ten se stal standardem, podle kterého se hodnotí ostatní kečupy vyráběné po celém světě. 

 

Back to Top


Copyright or other proprietary statement goes here.
For problems or questions regarding this web contact [ProjectEmail].

 

Last updated: října 28, 2006.